Mos e festo Vitin E Ri, Për çka je prind ti? me ja tregu fëmijës se z’bon! (Video)

Jemi duke jetuar në këto dite kur njerëzit bëhen gati për të festuar vitin e ri.

Ata me mish e me shpirtë mundohen që ti japim sa ma shumë pamje festive dhe cilësi kremtive këtyre ditëve të fundit të këti viti gregorian.

Ajo që na hɑbit neve nuk është p ërpjekjet e mëdha që i bëjnë në këtë drejtim të krishterët dhe të tjerët, mirëpo ajo që na hɑbit dhe befɑson neve është përgaditjet që i bëjnë muslimanët për të festuar këtë “festë”.

Përgaditjet e tyre të mëdha, të cilat dalin në shesh nëpërmjet atmσsferës festive që e paraqesin me lula, llëmba dhe veshmbathje të babadimrit.

URIME – Lajmi i Fundit/ Kuvendi miratoi kërkesën e TRUST-it!

Me 75 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi miratoi taksën investive prej 0.32% dhe atë operacionale prej 0.0,65%, për vitin 2021 për Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës.

“Komisioni për Buxhet Punë dhe Transfere, në mbledhjen e mbajtur më 27 te tor 2021 e ka shqyrtuar kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin taksave vjetore për vitin 2021 dhe Kuvendit i rekomandon që të miratohet kërkesa e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për caktimin e taksës investive prej 0.32% dhe taksës operacionale prej 0.0,65% për vitin 2021”, ka thënë Muja.

E besoni? Ja sa Mërgimtarë kanë ardhur në Kosovë për festat e fundvitit

Afro 130 mijë mërgimtarë kanë ardhur vetëm përmes kufijve tokësor

Vetëm në javën që lamë pas në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari” kanë ardhur qindra-mijëra mërgimtarë nga e mbarë diaspora shqiptare.

Nga ana tjetër, përmes kufijve tokësorë kanë ardhur gati 130 mijë mërgimtarë për të kaluar festat e fundvitit me familjarët e tyre.

Nga data 20 deri në 24 të këtij muaji kanë hyrë saktësisht 127,874 persona, ndërkohë që ditëve të fundit ky numër është rritur ende.

Kur Kallashi tregon anën e saj të zgjuar

Kallashi është njëra ndër personazhet më të komentuara.

Kjo për shkak paraqitjeve të saja mjaft pro vokative.

Por jo vetëm kaq, postimet e saja në rrjete sociale marrin vëmendje të madhe duke u komentuar kështu çdo foto që poston ajo, shkruan “Kosovarja”.

Kjo ka ndodhur edhe së fundmi.

Kallashi ka postuar një foto në Instastory-in e saj me një thënie mjaft interesante dhe domethënse

Cila është arsyeja që nuk bëri darsëm? Këngëtarja e njohur shqiptare përlotet në emision

Adelina Tahiri ishte e ftuar së fundmi në një intervistë në “Prive”, ku ndër të tjera foli edhe për jetën e saj private. Kur u pyet për marrëdhënien me mamanë e saj, Adelina u përlot. Këngëtarja u shpreh se është aq e lidhur me mamanë e saj sa e merr 7 herë në telefon gjatë ditës.

Adelina u shpreh se arsyeja që nuk ka bërë dasmë ka qenë sepse nuk dëshironte ta shihte mamanë me lot. “Unë me mamin jam shumë e afërt. Nuk ndodh ditë mos flasim nga 7 herë në telefon. Kam raporte shumë të mira me mamin.

Kallashi mendon ti futët politikës, zbulon me cilën parti është [VIDEO

Gjatë intervistës për Express Rozë Kallashi ka folur edhe për një ofertë që të shkojë në Turqi me ekipin e Hashim Thaçit

Ajo ka thënë se nuk ka shkuar në këtë vizitë derisa ka treguar arsyen se pse, duke shtuar se “nuk është me atë parti” dhe se kjo mund të jetë arsyeja se pse nuk ka shkuar. Por ajo tregon se eshte me kete par

Lajm i mirë: 170€ për të gjitha gratë që punesohen

Sot kam nënshkruar vendimin për operacionalizmin e Masës 1.3 – për Mbështetjen e Grave në Punësim.

Me këtë masë parashihet subvencionimi i pagës për 50% (max 170 euro) për tre muajt e parë për të gjitha gratë që punësohen nga periudha tatimore korrik/2021 e tutje.

Kurse pas periudhës 3-mujore, do të subvencionohen sipas Masës 1.2, me 10% të pagës bruto.

Kusht është që të punësuarat e reja të mos figurojnë aktive në periudhën tatimore

Kërkohen 1 mijë taksistë, paga deri në 6 mijë euro

Paketa përfshin edhe pagesën e ditëve të lejes. Brexit ka krijuar boshllëqe në tregun e punës në Britaninë e Madhe, veçanërisht në fushën e transportit e cila ka marrë edhe goditjen më të madhe.

Nga ana tjetër mungesa e kamionëve ka sjellë edhe rritje të ndjeshme në çmimet e karburantit. Qeveria ka vendosur të ofrojë vizë të përkohshme për disa profesionistë dhe po mendon ta zgjerojë këtë edhe në sektorë të tjerë.

Vjosa Osmani Me Porosi Të ”Fuqishme” Për Serbinë Që Nuk E Priste Askush….

Është përmbyllur me sukses stër’vitja fushore e njësive të FS’K-së në kuad’ër të Stërvitjes “Def ender-Eu rope 2 1”.

Në lidhje më këtë stërvitje të jashtëzakonshme, ka folur edhe e para e shtetit të Ko’sovës, Vjosa Osmani.

Osmani ka thënë se dita e sotme është rikonfirmim i një aleance të fortë si guri; e një aleance të pathyeshme ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Të rinjtë shqiptarë/ Po perfitojnë deri 200 mije euro nga kjo punë online. Ja si duhet te punoni!

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit. Profesioni i tij është i lidhur me zhvillimin e web-eve dhe i shet shërbimet e tij në platformën “upworks” kundrejt një pagesë 75 dollarë për orë.

të mbresëlënëse se Doriani ende një djalë i ri ka arritur të fitojë shumë para duke jetuar në Shqipëri. Si ai janë edhe qindra të rinj dhe të reja nga Shqipëria që shesin njohuritë e tyre në internet. Fitimet e për punën e tyre online janë të konsiderueshme që shkojnë në mijëra dhe qindra mijë dollarë, në disa raste.