Maqedonia Merr 26 MASA Për T’i Bërë Ballë Krizës, Heq TVSH Për USHQIMET Dhe UL ÇMIMIN E KARBURANTEVE

Gjithashtu qeveria maqedonase ka vendosur të ndërhyjë për të ulur çmimin e naftës dhe benzinës.“Si rezultat i angazhimit të qeverisë, ku bën pjesë edhe Alternativa, sot u shënuan këto rezultate:

produktet themelore ushqimore, si buka, mielli, sheqeri, qumështi, vaji, vezët dhe orizi do të shiten pa TVSH

e ulëm çmimin e benzinës për 11.5 denarë
e ulëm çmimin e dizelit për 10 denarë

miratuam pako me 26 masa që kanë për qëllim ta zbusin krizën ekonomike

Vazhdojmë ta bëjmë dallimin!
AlternAtivA në shërbim të qytetarëve”, bën me dije Gashi.

Rikthehet atmosfera e natës në Prishtinë, Ermali në një ndejë që nuk mbahet mend

Mbrëmja e djeshme do të mbahet mend gjatë.

Ermal Fejzullahu u kujdes që me zërin e tij të talentuar të argëtoj qindra-mijëra pjesëmarrës në një diskotekë në Prishtinë, shkruan Indeksonline.Disa pjesë prej koncertit ai i ka publikuar në llogarinë personale në Instagram, ku shihet të ketë krijuar një atmosferë të zja rrtë.

Shtohet familja e Ilir Shaqirit, vajza e tij zbulon surprizën

Në një intervistë në ‘Ftesë në 5’, vajza e Ilirit foli më shumë për familjen.

Ajo tha se pasi doli Iliri nga ‘BBV’ në shtëpi e ka pritur një anëtar i ri.

Gjatë kohës që balerini ishte në shtëpinë e “Big Brother Vip”, e shoqja dhe e bija kishin blerë një mace, duke e konsideruar si anëtar të familjes./Indeksonline/

Bufi: “Me këto rritje çmimesh, zgjidhja e vetme për mu mbetet ngushtimi i lukthit”

“Bufi”, edhe kësaj radhe erdhi me një batutë për ngritjen e çmimeve, ku sipas tij në këtë situatë që gjendemi opsioni i vetëm është që ta ngushtojë lukthin.

“Me keto rritje cmimesh, zgjidhja e vetme per mu mbetet ngushtimi i lukthit.

A per sa i perket krejt juve qe thojshit qe kerri 1.6 eshte seri e deshtume, plasni tash, hyhyhy.”, shkroi aktori në llogarinë e tij në ‘Facebook’./Indeksonline/

Enca arrin në Dubai, e quan shtëpi të dytë!

Këngëtarja shqiptare Enca Haxhia, vendin ideal për pushimet duket se e ka Dubain.

Këtë na e lë ta kuptojmë përmes postimeve të shumta që i bën në rrjetet sociale, shkruan Indeksonline.
Edhe kësaj radhe vendosi të nis disa ditë pushimi pikërisht në këtë vend magjik, të cilin po e quan shtëpi të dytë.

Nora publikon “Më mungon”, duket atraktive në klipin e ri

Ashtu siç ishte paralajmëruar, këngëtarja e famshme shqiptare Nora Istrefi, ka lansuar këngën e re.

“Më mungon”, titullohet projekti të cilën e ka vizualizuar me videoklip në një vend mjaftë artistik, shkruan Indeksonline.
Si gjithmonë, bukuroshja u kujdes të shfaqet mjaftë aktraktive duke mahnitur me dukjen e saj.

Vjen Iajmi I Mirë, “Ky Është Fillimi I Fundit Të Putin”, Ai Nuk Ka Shanse Të Mbetet Në Pushtet Sepse…

Kanë kaluar trembëdhjetë ditë që kur nisi lu fta bru tale në Ukrainë dhe presidenti rus Vladimir Putin nuk ka arritur ta nënshtrojë vendin. Ai nuk duket të jetë më pranë zëvendësimit të qeverisë sfiduese të Kievit me një regjim kukull.
mm
Megjithëse me shumë më pak a rmatime, Ukraina ka arritur të përmbysë parashikimet e përhapura para lu ftës se nuk do të ishte në gjendje të qëndronte për një kohë të gjatë kundër forcave ruse dhe Kremlini tani përballet me perspektivat e një beteje të zgjatur duke ndezur një debat midis zyrtarëve perëndimorë dhe analistëve të pavarur nëse s ulmi ndaj Ukrainës mund të shënojë fillimin e fundit të Vladimir Putinit.

Rritet çmimi i gomerëve dhe mushkave në treg, pas rritjes së çmimeve të karburanteve

Rritja e çmimit të karburanteve në treg ka bërë që fermerët të braktisin mjetet e mekanizmat bujqësore e ti rikthehen që punët ti bëjnë me kafshë.

Fermeri Tefik M nga Ninshi i Mallakastrës ka pohuar se është rritur tashmë dhe çmimi i gomerëve dhe mushkave. Kjo rritje çmimesh ka ardhur si rezultat i rritjes së çmimit të karburanteve ku litri ka shkaur me 2500 lekë të vjetra.

Qeveria e Republikës së Maqedonis ul akcizat dhe Tvsh-ja

Qeveria e Maqedonisë së Veriut mori vendim që të ndryshojë metodologjinë e përcaktimit të çmimit të derivateve të naftës.

Sipas metodologjisë së re, çmimet do të ndryshojnë në bazë ditore dhe në këtë mënyrë do të shmangen ndryshimet e mëdha të çmimeve.

Po ashtu qeveria shtyp vendosjen e taksës ekologjike për derivate të naftës që ndodhet në procedurë kuvendare.

“E zvogëlojmë TVSH-në nga 18% në 10% për dizellin, benzinën, vajin djegës dhe gaz. Kjo masë do t’i mbrojë shfrytëzuesit dhe do të ketë ndikim te çmimet”, tha Kovaçevski.

Ky Është Ga Bimi Që Bëni Me La Vatriçen, Pr Andaj Ha Rxhon 2-Fish En Ergji Elektrike

Shpesh herë na re komandojnë sa de tergjent duhet të p ërdorim për çdo la rje, por shumë pr odhues nd onjëherë e te projnë duke na bërë të ko nsumojmë më shumë pr odukte e të bl ejmë me te për.

De tergjentë të shumtë na dë mtojnë ve shjet, rrobat, por edhe nd ikojnë ndj eshëm në bu xhe t i n fa le fa turës së en ergjisë.
Zb ardhuesit dhe pa struesit e shumtë lenë njo lla mbi rroba dhe pl uhuri la rës i tepër bll o k o n lavatriçen e cila ha rxhon dy herë më shumë en e r gj i.
Sipas spe cialistes në la rje Mary Gallager duhet të kemi ku jdes të mos e te projmë me këto de tergjente sepse kjo s’do të thotë la rje më e mirë