Meteorologët Dalin Me Parashikimin E F Rikshëm, Presin Të Thy het Rekordi I.

Disa pjesë të Kalifornisë kanë pasur Krishtlindje të bardha, pasi reshjet e borës kanë ndodhur në zonat malore përreth këtij shteti amerikan.

Në zona tjera të Kalifornisë, ka qenë me reshje shiu dhe bubullima, duke rre zikuar banorët të ballafaqohen me vërshime dhe evakuim të banorëve, transmeton Telegrafi.

Zyrtarë të Universitetit të Kalifornisë, thonë se ekziston mundësia që reshjet e mëdha dhe të pandërprera në zonat malore në Doner Pass në Sierra Nevada, të tejkalojnë rekordin prej 4,6 metra borë që ishte regjistruar në vitin 1970.

Deri më tani këtë muaj janë regjistruar të paktën tri metra, e akoma pritet të ketë reshje gjatë 72 orëve të ardhshme.

SA TË BUKURA JANË VAJZAT E SHKURTE FEJZËS, SIKUR BINJAKE

SA TË BUKURA JANË VAJZAT E SHKURTE FEJZËS, SIKUR BINJAKE

Shkurte Fejza është një artiste e cila shpesh herë poston fotografi të fëmijët të saj.

Ajo ka raporte shumë të mira me dy vajzat e saj, dhe Gresa është ajo e cila po ndjek edhe hapat e nënës së saj.

Gresa është vajza tjeter e Shkurtës të cilën duket se nuk e tëheq muzika, ani pse në një intervistë ka treguar se ka një zë të mirë.

Së fundmi, Gresa ka shpërndarë një fotografi ku shihen të dy motrat së bashku, të cilat duken sikur binjake, hape pamjen ./Kosovarja

Letra e Djalit: Më Fal O Nënë Që S’të Mbrojta Nga Nusja Ime, Ma Bëj Hallall Se Nuk E Kuptova Që Ajo Ty Të…

Letra e Djalit: Më Fal O Nënë Që S’të Mbrojta Nga Nusja Ime, Ma Bëj Hallall Se Nuk E Kuptova Që Ajo Ty Të…

Letra e Djalit: Më Fal O Nënë Që S’të Mbrojta Nga Nusja Ime, Ma Bëj Hallall Se Nuk E Kuptova Që Ajo Ty Të…

TË nderuar ! Po e shkruaj këtë letër jo thjesht që të tregoj historinë time, por edhe që t’u kërkoj burrave të mos i harrojnë nënat.Gjithashtu, do t’u kërkoja të gjitha nënave dhe grave apo vajzave që do të bëhen bashkëshorte në të ardhmen, ta mendojnë një herë veten në vend të burrave.

Unë jam nga Jugu i Shqipërisë, nga qyteti i luleve, siç quhet qyteti im. Tani jam babai i dy fëmijëve të mrekullueshëm. Historia ime e ka zanzfillën qysh në ngjizjen time në barkun e nënës. Babai im punonte ushta rak kur u martua me mamanë time

Ditën që i tregova sime mëje që isha dashuruar me një vajzë dhe nuk e dija nëse do t’i pëlqente edhe asaj, ajo më tha:– Nëse të pëlqen ty, të jesh i sigurt se do të më pëlqejë edhe mua. Nëse do të të bëjë ty të lumtur, ta dish se do të vdes si nëna më e lumtur në këtë botë. Kjo është gjëja e vetme dhe e fundit që dua të shoh, – më përqafoi, më puthi e ndërkohë qante, por këtë radhë ishin lot gëzimi.

Ndenjëm një vit të fejuar dhe vendosëm të martoheshim. Edhe gratë e lagjes mbaj mend që kanë dalë kanë pastruar gjithë rrugicën, se “martohet Halimi, thoshin, ajka e fëmijëve”.

Sigurisht, të sapomartuar ishim të lumtur. Edhe ime shoqe ishte e qetë dhe e sjellshme. Pati fat e filloi punë shumë shpejt sepse një grua e nderuar doli në pension, por nuk është e thënë që gjërat të jenë gjithmonë mirë.– Kjo s’hahet, – uIëriti një ditë ime shoqe sapo u ulëm në tavolinë kur u kthyem nga puna. I rashë pak me këmbë, për t’i dhënë të kuptonte që mund ta thoshte më butë, por s’fola. Nëna ime reagoi e para.

– Më iku dora e lëshova kripë pak më shumë se normalisht, por kam bërë gati darkën. Të të jap nëna ca nga ajo, se e rregullojmë pastaj? – tha, ndërsa e mbajti gjithë nervin përbrenda.

– S’dua që të lodhesh fare, dua të më bësh një nipçe apo mbeskë të shëndetshme, pa punët e shtëpisë këtu janë. Kur të kem fuqi për t’i bërë do t’i bëj, kur s’kam, do t’i lëmë, po ti nuk do të prekësh asgjë me dorë.

– Vajza qan natën se ajo është bebe, ndërsa ju duhet të shkoni në punë në mëngjes. Pastaj, ajo me mua po rri gjithë ditën…

E kështu, krevati i vajzës kaloi nga dhoma e nënës sime, kurse unë e ime shoqe flinim e rehatoheshim si të ishim adoleshentë. Por e pushuar dhe e rehatuar siç ishte gruaja ime, sigurisht që do të nxirrte vickla për mirërritjen e vajzës.– Pse s’ia ke larë buzët, moj mama? Shiko si duket çupa, sikur ka dalë nga kazani i plehrave! – ulëriti një ditë sapo u kthyem nga puna.

– Të lutem, drita e syve të mi, unë nuk jam e lumtur t’ju shoh juve të zi.heni në këtë mënyrë. E bëj gjithçka që ju të dy të ndiheni mirë. I vetmi gëzim i imi është lumturia e familjes tënde. – më ktheu shpinën dhe vazhdoi t’i lante duart e buzët çupës.

E kaluam një javë në heshtje në shtëpi dhe gjërat filluan të qetësoheshin. Në fakt, heshtja kishte qenë vetëm në praninë time sepse ime shoqe kishte vazhduar të zihej çdo ditë me time më dhe ajo kurrë nuk hapi gojën të ankohej.

Pas dy vitesh, ime shoqe lindi djalin dhe filloi punë edhe më herët sesa me vajzën. Sigurisht, e kishte mendjen të fjetur që djali vetëm do të puthej e përkëdhelej nga nëna ime. Ime më nuk pranoi as të çonte vajzën në çerdhe dhe i mbante të dy fëmijët. E kuptoja që lodhej dhe kur kthehesha mbasditeve, përpiqesha t’ia lehtësoja krahët në të gjitha mënyrat, ndërsa ime shoqe ruante thonjtë se mos i prishej manikyri.Një ditë, ime më më tha se ishte gjyshja më e lumtur në botë. “Jam jo vetëm gjyshe, po edhe nëna më e lumtur në botë. Kam lindur e rritur një djalë azgan dhe kam mbeskë e nip që më japin gjithë botën kur më zgjasin krahët të vijnë tek unë. E kështu fëmijët u rritën e u bënë për shkollë.

Ime më, si gjithmonë e urtë dhe e bindur, i çonte e i merrte nga shkolla e kopshti. Ndërsa vitet kalonin, ajo plakej e dobësohej. Në fillim mendova se e kishte nga mosha atë lloj dobësimi, sepse ajo nuk ankohej kurrë, por një ditë e pashë të ecte nëpër shtëpi duke u mbajtur për muri dhe i thirra mendjes. I shkova nga prapa dhe e mbajta.

– Të lutem, më thuaj, kështu ecën gjithë kohën apo pate ndonjë marrje mendsh tani për momentin? – i thashë.

– Jam mirë bir, – më tha ndërsa u kthye të më shihte dhe vetëm në atë moment pashë sytë e saj me lot. E gjithë bota m’u shkërmoq kur pashë ata lot dhlmbjeje shpirtërore dhe fizike bashkë.

– Nesër do të shkojmë bashkë në spitaI, – i thashë ndërsa e ndihmova të shkonte në banjë. E prita mbas dere dhe kur doli, e mora hopa për ta shtrirë në krevat.

– Për nesër gjej si të duash mundësinë të rregullosh fëmijët se mamanë do ta çoj në spital, – i thashë sime shoqeje.

Vizita në spital shkoi më për dreq sesa e kisha imagjinuar. Ime më ishte kujdesur për fëmijët e mi, për mua e për time shoqe, por pa patur asnjë dëshirë të vazhdonte të kujdesej për jetën e saj. Morëm iIaçet dhe e çova në shtëpi. U ula përkrah saj në krevat pasi e shtriva dhe fillova t’i flisja.

– Dua të të them diçka, e shtrenjta ime. Dashuria për ty është e njëjtë me atë që kam patur qysh ditën kur linda dhe kam pirë në gj.irin tënd. Dhe të lutem, kuptoje se për mua je shumë e rëndësishme. E kuptoj që me time shoqe nuk shkoni mirë, por gruan s’e ndaj dot se janë dy fëmijët, – i thashë.

– Jooo, bir, mos ma shto dhlmbjen, – foli me zërin e mekur.

– Atëherë do të bëjmë një pakt bashkë, ti do të kujdesesh për veten aq sa mundesh, ndërkohë që pasditeve do të kujdesem unë, por dije se nëse ti nuk kujdesesh për veten, unë do zihem e do ndahem e gruan time. Ti je më e shtrenjtë sesa krevati me atë, – i thashë dhe i përkëdhela faqen, e putha, qava bashkë me të dhe u nisa për në punë.

Atë ditë mbasdite, kur ime shoqe mbërriti në shtëpi, më gjeti me prerësen e thonjve në duar.

– Tani do presësh thonjtë e do t’i bësh ti punët. Mbaroi manikyri, fjalët e tua që plaka s’di të bëjë punë e gjithë yçklat e tua. Dhe ta dish që nëse edhe një herë të vetme do t’i thuash ndonjë fjalë nënës sime për ta Iënduar më shumë se ç’ke bërë këto tetë vjet, ta dish se ne të dy do të takohemi vetëm në gjykatë, – i thashë ndërsa e shihja në dritë të syve.

E kuptoi që e kisha seriozisht gjithë ç’i thashë. Nga ajo ditë, ime shoqe pothuajse nuk foli më me time më, nëna ime u bë më mirë dhe e mori veten, por kujdesin për fëmijët e mi nuk e ka ndaluar as edhe një sekondë.

Tani jam më i qetë, por e kuptoj që i gjithë faji kishte qenë i imi. Jam rritur i llastuar dhe mendova se zgjat gjithë jeta ashtu. Tani, gruaja ime vazhdon t’i varë turinjtë herë pas here, por mua aq më bën, mjafton të mos ma ngacmojë mamanë.

Të lutem më fal nëna ime, ma bëj hallall gjithë vuajtjen që të shkaktova duke mos reaguar.

Këngëtari shqiptar po bëhet baba për herë të parë?

Këngëtari Neki Emra dhe gruaja e tij Zana Zhaveli do të bëhen prindër për herë të parë.

NEKI EMRA DHE ZANA ZHAVELI NË PRAG TË MART ESËS! – Privé – Faqja Zyrtare
Burime të Prive kanë zbuluar se moderatorja është në muajt e fundit të shtat zanisë dhe çifti pritet të bëhen prindër në pak javë

Keith me dedikim dashurie për Adrianën: Gjithçka që dua për Krishtlindje je ti

Deputetja dhe aktorja, Adriana Matoshi ka dy vite që kur po shijon lidhjen e dashuriës me me futbollistin Keith Groeneveld.

Dyshja janë tejet të komentuar për romancën e tyre, ndërsa në anën tjërë ata nuk hezitojnë që herë pas here të bëjnë dedikime dashurie për njëri-tjetrin.

Një të tillë së fundmi e ka bërë futbollisti, teksa postoi një fotografi përkrah aktores së njohur shqiptare.

Zbulohet Rroga Që Top Channel I Ka Dhënë Fifit

Vetëm një ditë pas skandalit rrjedhjes së të dhënave personale të më shumë se 630 mijë qytetarëve, ka dalë në qarkullim edhe lista me paga, këtë herë për muajin pri ll.

Ajo që bie në sy është pagesa e ulet për disa nga vipat që së fundmi janë bërë pjesë e shtëpisë së Big Brother. Theksojmë këtu Fifin, e cila ne Top Channel është paguar me 1.3 milionë lekë të vjetra.

Lista duket të jetë në format e ngjashme me atë të parën, e eksportuar në programin “Exel”. Ajo përmban të dhëna sensitive si numri ID, Nipt-i i biznesit, emër mbiemër dhe paga.

Ajo që bie në sy është se kjo databazë ka disa ndryshime si në pagë por edhe në të dhëna të tjera. Për shembull, gazetari Ben Blushi që u përfol me rrogën më të larë, në muajin pri ll rezulton i paguar me 100 milion lekë (të vjetra) më pak.

Shtoni Këto Përbërës Në Lavatriçe Që Kamishat Tuaja Të Qëndrojnë Bore Të Bardha

Kur veshjet janë të bardha çelësi kryesor është që të qëndrojnë pas çdo larje si në ditën e parë. Por rrobat e bardha mund t’i trembin njerëzit, sepse çdo papastërti ose njollë në veshjet shkëlqen si dielli.

Shikoni këto mënyra për të zbardhuar rrobat deri në përsosmëri:

Shtoni lëng limoni në larje: Ndihmoni lavateriçen tuaj duke shtuar një filxhan 1/2 lëng limoni në ujë Lijeni për të paktën disa orë dhe më pas lajini si zakonisht.

Shtoni uthull të bardhë në larje: Ky është një truk i vjetër por shumë i mirë. Thjesht hidhni në një filxhan të gjysmë filxhan uthull të bardhë të distiluar në ciklin e shpëlarjes.

Rikthehen Ngricat Reshjet T Dëbore Dhe Temperatura -4°C Moti Merr Kthesen E Pa Pritur

Me vranësira të dendura mbizotërojnë kushtet e motit në rajonin verior, por me kthjellime dhe vranësira të lehta mbetet qendra dhe jugu. Sipas MeteoAlb pjesa e dytë e ditës sjell zhvillim të vranësirave në zonën e alpeve dhe zona të izoluara të qendrës ku mund të rreikohen momente të shkurtra me reshje shiu e dëbore. Edhe nata vijon me vranësira të herë pas hershme në të gjithë territorin.

Temperaturat e ajrit rriten gjatë mëngjesit po ashtu rritje sjellin edhe orët e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 15-16 °C. Era do të fryjë mesatare me shpejtësi 40 km/h verior – Veriperëndimor duke gjeneruar ne brigjet detare dallgëzim 3 ballë.

Nuk E Ka Fajin As Lavatriçja As Detergjenti Për Prishjen E Rrobave, Ky Është G abimi Që Bëni

Mund të duket sikur nuk ka asgjë më të lehtë sesa larja e rrobave në lavatriçe. Sidoqoftë, edhe kjo punë në dukje e parëndësishme ka shumë më shumë hollësi sesa mund t’i imagjinonit.

Më poshtë ne ju sjellim një listë të gabimeve më të zakonshme të larjes që zvogëlojnë jetëgjatësinë e rrobave tuaja.

Temperatura tepër e lartë e ujit

Rrobat do të mbajnë formën dhe ngjyrën e tyre më mirë dhe do të lodhen më ngadalë nëse i lani në temperatura më të ulëta. Për më tepër, uji i ngrohtë ose i freskët mund të përballojë papastërtitë ashtu si dhe ujin e nxehtë nëse keni një makinë të mirë larëse.

Matini Ka Përfunduar Shkollën, Learta Publikon Foton Më Të Ëmbël Të Tij

Learta Jakupi, është njëra nga emrat më të përfolur në show-bizzin shqiptar.

Që kur ajo është bërë pjesë e familjes së njohur të këngëtares, Shyhrete Behluli, ajo gjithmonë pjesë e mediave, shkruan ORAinfo.

Learta është një grua e zonja , pasi me shumë sukses e udhëheqë biznesin e saj privat që e ka në qendër të kryeqytetit.
Duke qenë se është shumë e angazhuar, Learata nuk i lë anash asnjëherë fëmijët e saj. Djali i saj i madh, Matini veç se ka filluar shkollën.

Përmes një fotoje Learta ka bërë të ditur se djali i saj ka përfunduar gjysmëvjetorin e parë. Shikoni se sa i lumtur duket i vogli i saj./ORAinfo/