SI NDIKON PAGJUMËSIA NË SHËNDETIN E NJERIUT?

Studime shkencore, kanë konfirmuar lidhjen e fortë mes pagjumësisë dhe shtimit në p eshë.

Studimet thonë se njerëzit që flenë më pak peshojnë më shumë se njerëzit që flenë mjaftueshëm, shkruan “AgroWeb”.

Sipas tyre, gjumi i pakët rrit shanset e mbipeshës me 55%, transmeton lajmi.net.

Pagjumësia shkakton probleme të tjera që prekin trurin.

Ata që flenë pak kanë prodhimtari më të dobët në punë dhe kanë vështirësi në përqendrim.

Sipas ekspertëve, problemet me gjumin rrisin rre.zikun e sëmu djeve të zemrës, dhe diabetit të tipit 2.

Leave a Reply

Your email address will not be published.